Nasıl Organiğiz ?

Anasayfa > Nasıl Organiğiz ?

İstanbul, Kocaeli ve Sakarya illerine hizmet veren tesisimiz bölgemizdeki en kapsamlı ve en büyük organik süt çiftligidir.

Türkiye’de organik hayvancılık, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yayınlanan Organik Tarımın Esasları ve Uygulanmasına İlişkin Yönetmeliğe uygun olarak, Bakanlığın yetkilendirdiği kontrol ve sertifikasyon kuruluşlarınca denetlenir ve sertifikalandırılır. Akmeşe Organik Süt Çiftliği, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından onaylanmış uluslararası denetleme kuruluşları tarafından, sertifikalandırma şirketi Orser tarafından sertifikalandırılmıştır ve düzenli denetimlerden geçmektedir.

Süt kategorisindeki yenilikleri sürekli olarak takip eden firmamız, üretim için Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından belirlenmiş tüm koşulları yerine getirerek, işleme tesisleri için belge ve sertifikaları bünyesinde bulunduran bir markadır. 

Organik süt, doğal ortamda ot yiyen ya da hiçbir katkı maddesi olmayan yemlerle beslenen ineklerden üretilir. Yediği ot herhangi bir gübre veya kimyasalla muamele görmez. İneklerin ayrıca süt üretimini arttırmak amacıyla hormonal tedaviye girmeleri de mümkün değildir. 

Organik olan her şeyin daha sağlıklı olduğunu bildiğimiz halde, normal süt için besleyici ve güvenli değil diyebilir miyiz? Hayır, diyemeyiz. Her iki süt de eşit derecede besleyici ve güvenlidir. Normal süt, kimyasal olarak işlenmiş ot yiyen ineklerden üretilse bile, araştırmalar sütün beslenme ve güvenlik açısından- kalitesinin etkilenmediğini göstermiştir. Normal süt, devlet standartlarını geçemezse satılmaz. Bu yüzden normal sütten de, yine de ihtiyacınız olan beslenme maddesini alabilir ve kimyasal zehirlenme konusunda endişelenmenize gerek kalmaz.

Tadıyla ilgili olarak, birçok insan organik sütün normal sütten daha lezzetli ve yumuşak ​​olduğunu iddia eder. Normal sütün organik sütten daha sulu ve daha az tatlı olduğunu söylerler. Yine de, bu insanların tercihlerine bağlıdır.

Organik sütlerin tatları sıradan sütlere göre daha lezzetli ve yumuşaktır. Yemlerinde kimyasal olmadığı için kötü kokusu yoktur. Sütün dayanıklılık süresi daha uzundur.

Organik sütü tercih ederek çevre üzerinde kötü etkide bulunabilecek kimyasallar ve sentetik hormonların kullanımını azalmasını sağlayabilir, çevre sorunlarının çözümlerine destek verebilirsiniz.

Organik sütün sahip olması gereken özellikleri aşağıdaki gibidir

  • Organik süt ile normal süt arasındaki fark özetlenecek olursa;
  • Pestisit kalıntısı taşımayan,
  • Küf bulundurmayan (aflatoksin vvb. mikotoksin içermeyen),
  • Üretiminin hiçbir aşamasında GDO içermeyen,
  • Besleme değerleri konvansiyonel sütlere göre daha yüksek,
  • Toplam bakteri sayısı kanunla belirlenen sınırların bile çok altında,
  • Hayvan refahının ve koruyucu hekimliğin dikkate alındığı,
  • Antibiyotik ve hormon içermeyen
  • Sağlıklı ve güvenilir bir üründür.